ОСВІТА В США


Для вступу до вищого навчального закладу потрібні сертифікати про навчання 12-го класу http://vaeducation.kz/ru/catalogs/11271/amerika.html. Загальноосвітні американські школи діляться на три етапу не умовно, а буквально. Тобто це жодна школа, в якої навчаються школярі різного віку з 0 по 12 класів, а це будуть різні школи, в різних будівлях, зі своїм викладацьким складом, своєю адміністраціэю. Істотна різниця в тому, що американські школярі відрізняються «мобільністю», тому що перед початком кожного року класи переформіровиваются. Це дає можливість зрівнювання складу класу за статевою ознакою, по расовому складу і з академічних знань. Так ось така «мобільність» американських школярів і відрізняє їх від наших школярів. Всі напевно погодяться з тим, що «новий» клас або «нова» школа для нашого школяра є психологічним стресом. У американців немає такого ефекту при зміні школи. Закріплюється за класом вчитель, так само змінюється кожен год. Вчителя в американських школах дуже спеціалізовані: учитель 1-го класу не переходить зі своїми ученями програми з 1 по 4 клас. Він все своє професійне життя вчить тільки учнів 1-го класу і т.д. Всі вчителі предметники вузькоспеціалізовані.

Цікавий так само той факт, що американська система освіти не має єдиної федеральної навчальної програми. Навчальний план, набір предметів, шкільний календар (початок навчального року, дати канікул, кількість чвертей) затверджуються радою за освітою при кожному штаті або адміністративному окрузі. Розробляються ж всі ці деталі викладачами цих шкіл. Це звичайно робить роботу простого американського вчителя творчої. Але школярам та їхнім батькам залишається сподіватися на професійну кваліфікацію, освіченість і відповідальність учітелей. Дуже показовий випадок, описаний у фільмі «Дуже плохая учілка». Де діти протягом усього навчального дня дивилися художні фільми. Але не все так погано, можливо надмірно демократично, але насправді не бесконтрольно. Контроль виконують рада з освіти. Вони ж дають рекомендації за якістю освіти. Тести, проведені в кінці навчального року розробляються радами за освітою. Щорічне тестування (аналог наших іспитів) проводиться, починаючи з 3-го класу по 12й клас.
Результати тестування важливі для школи, так як це основний показник присвоєння рейтингу школі. А від рейтингу школи залежить фінансування. Фінансування шкіл виділяється з бюджету штату.

У школах Америки для HighSchools була введена спеціальна програма AP (AdvancedPlacementProgram). AP - ця програма дозволяє студенту ще в школі заробити кредити, які будуть враховуватися в університетах, таким чином, скорочуючи термін навчання в університеті. Так само в американських школах можна вибрати програму IB (InternationalBaccalaureate). В кінці 11-го класу проводиться тест SAT (ScholasticAptitudeTest) або на самому початку 12го класу. Тому в кінці першого півріччя 12го класу учень розсилає заявки в коледжі та університети. Обов'язковою доповненням до SAT является ще і загальний середній бал.